Šifry a řešení

Na startu dostali hráči šifrovací pomůcku ve tvaru stonožky, která byla nezbytná k vyluštění hlavně startovních šifer.
Zobrazit řešení

Pětipísmenná slova nás navedou na použit dvojkové soustavy. Pokud si ve slovech označíme písmena psaná stejnou barvou, jako mají na pomůckové stonožce, můžeme v binárce přečíst heslo HLUPAK.

Zobrazit řešení

Spojíme písmena psaná na stonožce stejnou barvou a dostaneme graficky tajenku MONZUN.

Zobrazit řešení

Básnička má 26 slov, stejně jako stonožka dílků. Barvy se na stonožce pravidelně střídají kromě 4 pozic - O, Q, Y,Z. Přečtením slov na těcho pozicích dostaneme "znamení na písmen šest", což je VODNÁŘ.

Zobrazit řešení

Obarvujeme písmena slova postupně tak, abychom dostali správnou barvu ze stonožky. Vždy použijeme jednu nebo dvě tuby a v morseovce tak čteme PUDINK.

Zobrazit řešení

Stonožka ukazuje semafor jak v tykadlech (KOD ZNI), tak v packách. Ukazuje vždy několikátou levou a pravou packu, nahradíme ji tedy za levou a pravou ruku písmene na dané pozici a přečteme. Použití rukou je na stonožce jednoznačně definováno. Dostaneme tajenku STOJAN.

Zobrazit řešení

Z tvarů dlaždic v ulici Kunětická/Španělská bereme vždy danou výseč a orotujeme, případně zrcadlíme podle zadání. Dostaneme tajenku "Muzeum 🧍‍♂️co složil Rusalku".

Zobrazit řešení

Představíme si, jak auto projíždí cestu určenou dopravními značkami. Při pohledu shora nakreslí graficky psacím písmem tajenku AMFITEATR.

Zobrazit řešení

Slova doplňovaná do kris-krosu obsahují vždy jeden n-gram ze čtveřice "DOL", "LEV", "HOR", "PRAV". Tím je určeno, jestli se vyplňují zleva, zprava, shora či zdola. V kombinaci s počtem písmen je to jednoznačné. Na označených políčkách je tajenka PODSKALSKÁ CELNICE.

Zobrazit řešení

82 písmen je v šifře použito v takové frekvenci, která odpovídá počtu znaků daného písmene v morseovce. A je tam 2x, B 4x, C 4x, D 3x, E 1x atd. Každý výskyt písmene nahradíme odpovídajícím znakem jeho zápisu, tedy první A tečkou, druhé A čárkou. Oddělovače doplníme tam, kde podsekvence přestane být seřazena podle abecedy. Tajenka je "POKRACUJTE CVICIT SEVEROZAPADNEJ". Poslední J je v tajence navíc kvůli konstrukci.

Zobrazit řešení

Kartičky lze rozdělit do dvojic homofonů - I MÁMAxIMÁMA, PETRO LEJxPETROLEJ apod. Když kartičky spojíme, dostaneneme na jejich švech mezitajenku "SKVELE PRO DALSI POSTUP SI PRECTI TO KDE JEDNOTLIVE ASOCIACE MAJI NECO CIM SE LISI...". Jednotlivé dvojice homofonů se odlišují pouze tím, že jeden z nich v zápisu obsahuje mezeru. Zároveň počet písmen na jednotlivých kartičkách odpovídá počtu písmen daného výrazu s mezerou. Do tajenky tedy vezmeme písmena z mezitajenky na těch pozicích, kde má jeden z dvojice mezeru. Tajenka je** KOSTEL AMOS**.

Zobrazit řešení

Šifra využívá fasády domu v ulici Bieblova. Pokud si ji chcete zkusit vyluštit, nejlepší fotku najde zde. V obrázcích identifikujeme jednotlivá slova z fasády psaná velkými písmeny a červeným tečkám přiřadíme malá písmena podle jejich pozice. Pak rozmístíme obrázky do mřížky k oknům a podle sousednosti přiřadíme každému oknu jedno písmeno abecedy (nápovědou jsou již přirazená Q,W a L; Q a W kvůli nejednoznačnosti a L kvůli absenci). Pokud si potom po řádcích označíme okna písmeny abecedy, dostaneme substituci, kterou přeložíme text pod okny. Čteme "SPRAVNE DAL HLEDEJ: HSKONCGRYME". HSKONCGRYME odpovídá bloku s textem V aleji. Další stanoviště je v lipové aleji v ulici U Mrázovky.

Zobrazit řešení

Podobně jako ve startovní šifře E budeme potřebovat stonožku a na ní semaforové znaky s jasně definovanou podobou rukou. Začínáme vždy nějakým písmenem v semaforu (pokud je černé, nakreslíme si jeho podobu). Potom uděláme pohyb pravou rukou do jiného písmene (levá zůstává) a pokud je piktogram ruky s tužkou černý, nakreslíme nejkratší obloukový pohyb práve ruky. To samé uděláme pro levou ruku (pravá se nehýbe). V kruhovém fontu dostaneme tajenku U BLAZENKY BUS.

Zobrazit řešení

Opísmenkujeme vrcholy trojúhelníků podle popisů známých zkratek. Trojúhelníky můžeme vystřihnout a složit do sítě podle vrcholů. Stupeň šedi u písmene určuje, kolika trojúhelníků je součástí. Šipky popisují jednoznačnou cestu po hranách trojúhelníků z jednoho vrcholu do jiného. Na začátku všech čest čteme POMNIK, na koncích CASSEL.

Zobrazit řešení

K jednotlivým slovům jde vždy připojit buď mono- nebo dia-. Podle toho čteme první nebo druhé písmeno z daného slova. Dostaneme heslo PROPADLO.