Pravidla

Pravidla hry

Přepokládáme, že se na Monolog hlásí převážně zkušenější hráči, kteří už na nějaké šifrovačce byli. Proto nevypisujeme pravidla úplně do detailu. V případě nejasností se zeptejte v diskusi.

Monolog je denní šifrovací hra pro jednotlivce. Uskuteční se 14. září v Praze. Start bude opět v 9:00 opět na Náměstí Winstona Churchilla. Konec hry bude v 19:00.

Poplatek za hru je 180 Kč, platební údaje se hráči dozví po registraci.

Každý hráč hraje hru sám za sebe, s výjimkou dočasného spojení do týmu, vizte dále.

Hra je lineární, stanoviště na sebe navazují a není dovoleno přeskočit stanoviště a luštit nějaké omylem nalezené.

Je povoleno pohybovat se pouze pomocí vlastního těla (chůze, běh apod.) a MHD.

Na stanovišti si hráč bere pouze jednu kopii šifry, pokud není zřetelně řečeno jinak. Pokud šifru nedopatřením nenávratně znehodnotí, kontaktuje organizátory.

Za vyluštění šifry a nalezení další šifry hráč získá 1 bod.

Každý hráč dostane pásku, kterou může ostatním signalizovat zájem o spojení. Nasadí-li si ji, znamená to, že je ochoten se spojit k luštění šifry. Pokud jej pak jiný hráč o spojení požádá, šifru luští dohromady. Takto se může sdružovat i více lidí. Pokud tento „tým“ vyluští šifru, obdrží každý člen 1/(počet lidí v týmu) bodů, tzn. členové dvoučlenného týmu každý ½, tříčlenného ⅓ atd. Tento „tým“ zaniká po nalezení následujícího stanoviště. Poslední možnost, jak se posunout na další stanoviště, je vzít tzv. ZÁCHRANU – tedy přeskočit šifru bez zisku bodů. ZÁCHRANU je možné brát i jako tým. Přesnější mechanismus je popsán zde.

Kritéria určující konečné pořadí:

 • počet bodů
 • čas vyzvednutí posledního dosaženého stanoviště/čas příchodu do cíle

Tato pravidla, stejně jako případné dodatečné vybavení a další instrukce, mohou být doplněna v tzv. posledních informacích, které budou zveřejněny týden před hrou v autentizované sekci.

Doporučené vybavení

 • budou se vám nejspíš hodit zápisníky a různé psací, stříhací a lepící potřeby
 • dále pak různé podložky na psaní i sezení
 • můžou se hodit šifrovací pomůcky
 • nezapomeňte vybavení a oblečení do deště či naopak do slunečného počasí, svačinu a dostatek tekutin
 • pro encyklopedické znalosti jistě užijete chytrý telefon s připojením na internet
 • výchozí mapa pro Monolog je aktuální verze Mapy.cz
 • základní lékarnička, která vám pomůže ošetřit drobná poranění

Co je zakázáno

 • používat Chat GPT a jiné formy umělé inteligence
 • konzultovat šifru a její řešení s kýmkoli, kdo aktuálně není součástí „týmu“
 • přeskočit stanoviště jinak než použitím záchrany

Celodenní jízdenka

Celodenní jízdenku není nutné pořizovat, pokud vám nevadí, že se trochu projdete. Nejdelší vzdálenost k následujícímu stanovišti je 1,5 km, ve většině případů jde ale o vzdálenost výrazně kratší. Jestli si ale v pěších přesunech příliš nelibujete, je možné na většině míst využít hromadnou dopravu.

V čem je hra jiná než ostatní šifrovačky?

Především v tom, že se po většinu času hráči pohybují jednotlivě. Dbejte proto zvýšené opatrnosti v provozu a v dalších věcech, kamarád z vašeho týmu není nablízku! Na stanovišti není potřeba dodržovat obvyklé rozestupy od ostatních luštících (stačí vzdálenost cca „jedna lavička“). Předpokládáme, že samostatně luštící člověk nebude svými nápady rušit okolní hráče. Kdyby přece jen někdo trpěl hlasitou samomluvou, bylo by vhodné, aby si udělal odstup větší. Stejně tak nově vzniknuvší tým se musí posunout na vzdálenost standardně dodržovanou při týmových šifrovačkách (tak, aby nerušil ostatní). Další záludností může být, že co si hráč nevezme, to nemá. Dejte si proto pozor, pokud nosíte „týmové nůžky“ či „týmové lepidlo“ popř. „týmový deštník“, a radši si dvakrát zkontrolujte vybavení. Pro strýčka příhodu silně doporučujeme mít s sebou funkční a nabitý mobilní telefon.